Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

 

Zasada działania maszyn do cięcia wodą

 

Treść działu:
1. Zasada działania głowicy do cięcia wodą.
2. Cykl pracy pompy wysokociśnieniowej.

 

 

Zasada działania głowicy

 

Głowica_do_ciecia_wodaźródło:wikipedia.org

 

  1. Doprowadzenie wody pod wysokim ciśnieniem.
  2. Dysza szafirowa lub diamentowa.
  3. Ścierniwo.
  4. Dysza mieszająca.
  5. Korpus dyszy.
  6. Medium tnące.
  7. Cięty materiał.

Dysza szafirowa posiada bardzo mały otworek o średnicy  0,1-0,3 mm. Jest to element, który konwertuje energię wysokiego ciśnienia na energię kinetyczną strumienia wody. Im otworek jest mniejszy, tym prędkość wypływu strugi cieczy jest większa. Na wylocie z dyszy szafirowej prędkość ta przekracza prędkość dźwięku nawet trzykrotnie (1 kilometr na sekundę). Ścierniwo, które dozowane jest do głowicy, jest następnie porywane przez rozpędzony strumień wody. Taka mieszanina tnąca o dużej energii kinetycznej jest w stanie przeciąć nawet stal o grubości 20 centymetrów (dwadzieścia!). Proces ten można porównać do szlifowania, gdzie tarcza ścierna obracająca się z wysoką prędkością na materiale, powoduje jego ubytek. Prędkość ziaren ściernych wynosi do 50 metrów na sekundę. Natomiast podczas cięcia wodą prędkość ścierniwa przekracza 300 metrów na sekundę. Gdyby ścierniwo nie było dodawane, możnaby ciąć tylko materiały cienkie i miękkie jak np. styropian, papier, żywność.

 

 

Cykl pracy pompy wysokociśnieniowej

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Na animacji powyżej jest przykładowa konstrukcja pompy firmy KMT (jeśli używasz przeglądarki Internet Explorer może nie być widać tego filmu). Jest to pompa składająca się z jednego siłownika dwustronnego działania. Pompa tłoczy olej raz do jednej, raz do drugiej strony siłownika. W czasie, gdy olej hydrauliczny (żółty kolor na animacji) jest tłoczony do jednej strony siłownika tłocznik z drugiej strony spręża wodę do ciśnienia roboczego (woda wysokiego ciśnienia – czerwony kolor na animacji). W tym samych czasie, gdy woda jest sprężana po jednej stronie, po drugiej stronie następuje zasilenie kolejną porcją wody do sprężenia (woda niskiego ciśnienia – kolor fioletowy na animacji). Taki cykl pozwala na utrzymywanie stałej wartości ciśnienia cały czas. Ciśnienia wody w nowoczesnych maszynach dochodzą nawet do 7 tysięcy bar. Następnie woda pod wysokim ciśnieniem wędruje do głowicy systemem cienkich rurek. W głowicy otwierany jest zawór iglicowy, który uwalnia wysokie ciśnienie i woda wytryska z dyszy rozpoczynając proces cięcia wodą.