Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

Rys historyczny

 

Początki procesu cięcia wodą sięgają 1933 roku, kiedy to jedna z firm papierniczych w stanie Wisconsin (USA) zbudowała maszynę  do dozowania, cięcia i zwijania arkuszy papieru. Wytwarzane ciśnienie było niewielkie i maszyna ta nadawała się tylko do cięcia bardzo miękkich i cienkich materiałów takich jak papier. W 1935 roku pojawiła się koncepcja dodawania do rozpędzonej strugi cieczy środka ściernego w postaci drobinek proszku. To zapoczątkowało możliwość cięcia grubszych i twardszych materiałów. Pomysł ten (Elmo Smith) został udoskonalony w 1937 roku przez Leslie Tirrell. Koncepcje obu panów zbudowały podstawę do dalszych prac i udoskonalania metody. A do pokonania było kilka problemów m. in. budowa dyszy, która wytrzymywałaby długie oddziaływanie wody i ścierniwa. W dalszych latach rozwijano koncepcję pomp wysokociśnieniowych. Firma Flow Industries kontynuowała prace i rozpoczęła dostarczanie technologii cięcia wodą na skalę światową.

 

Pierwsze głowice do cięciaźródło: wikipedia.org
Pierwsze głowice zastosowane w technologii cięcia wodą były mało odporne na długie oddziaływanie mieszaniny wody i ścierniwa.