Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!

 

Porady dotyczące cięcia wodą

 

Cięcie pod wodą

Należy ciąć pod wodą aby ograniczyć  matowienie górnej powierzchni ciętego materiału oraz ograniczyć  hałas. Jednak wtedy nie widać procesu cięcia, co pewien czas należy więc  sprawdzać czy wszystko jest w porządku.

 

Koszty

Często spotykana praktyka w firmach zajmujących się usługowym cięciem materiałów to ustalony koszt za jedną godzinę pracy maszyny, gdzie roboczogodzina maszyny policzona jest z uwzględnieniem wszystkich składników kosztów jak  prąd, woda, ścierniwo, wynagrodzenie operatora itd.  Jednak zdarza się, że zlecenie klienta jest bardzo duże i zawiera dużą liczbę przebijań.  W takiej sytuacji udział samego czasu pozycjonowania głowic do całkowitego czasu produkcji detalu może być duży. Gdy liczy się walka o klienta i schodzenie z cen warto mieć to na uwadze. Dodatkowo w przypadku maszyn takich jak wykrawarka wodna duża ilość przebijań negatywnie wpływa na podzespoły maszyny. Również należy to uwzględnić szacując koszt zlecenia. Kto liczy koszty z metra również musi uważać. Zdarza się, że detal ma tak skomplikowany kształt , że jego czas cięcia jest dużo większy niż wynikałoby to z kalkulacji metrażowej. Dzieje się tak dlatego, że zaprogramowany posuw cięcia to jest maksymalny posuw osiągalny na odcinkach prostych a nie posuw, którym maszyna tnie cały czas. Na kątach ostrych i łukach zwłaszcza małych, maszyna znacznie obniża posuw, aby zapewnić dostateczną  jakość cięcia.

 

Ciśnienie przebijania

Siła uderzenia strumienia podczas rozpoczynania cięcia wodą jest duża jeśli pompa pracuje z maksymalnym ciśnieniem roboczym. O ile maksymalne ciśnienie jest zalecane podczas cięcia każdego materiału, o tyle przebijanie niskociśnieniowe powinno być stosowane w materiałach wrażliwych takich jak szkło czy ceramika aby zapobiec pęknięciom czy odpryskom. Możliwych materiałów do cięcia jest cała masa. Nie wszystkie maszyny mają w swojej bazie materiałów parametry do cięcia aktualnego materiału. Wówczas należy mieć na uwadze powyższe. Jeśli widać, że materiał pęka, należy obniżyć ciśnienie przebijania i niekiedy nawet posuw (cięcie molibdenu). Niższe ciśnienie przebijania niesie za sobą konieczność zwiększenia czasu przebijania.

 

Czas cięcia inny od czasu programowego. O co chodzi?

Rzeczywisty czas produkcji detali na maszynie może się znacznie różnić od czasu obliczonego przez program komputerowy . Wpływ na to ma kilka czynników: różne  ustawienie parametrów procesowych w programie i w maszynie, np. inna wartość pozycjonowania głowic, różne czasy oczekiwania przed rozpoczęciem cięcia i po jego zakończeniu.